+421 232 784 714 každý všedný deň (9:00–18:00)
SK
Vyhľadávanie
Váš košík je úplne prázdny…

Filtrácia vody zo studne

Veľmi častou otázkou, s akou sa zákazníci obracajú na našu spoločnosť je, aké filtre sa používajú na čistenie vody zo studne. Rozoberme si, aké filtry a v akom poradí je potrebné nainštalovať.

Studne existujú v dvoch variantách: kopané a vŕtané.

Kopaná studňa je otvoreným zdrojom vody, ktorého zloženie je ovplyvnené mnohými vonkajšími vplyvmi. Zloženie vody sa môže meniť v závislosti od sezóny (napr. topenie snehu) a iných vonkajších faktorov (napr. Ošetrenie polí pesticídmi, blízkosť kravína, prasačinca či salaša). S takmer 100% pravdepodobnosťou môžeme tvrdiť, že v otvorenej studni sa vždy nachádzajú baktérie.

Vŕtané studne sú zdroje, ktoré čerpajú vodu z podzemných vodných tokov. Hĺbka takej studne sa môže pohybovať od niekoľkých metrov až do niekoľko desiatok metrov. Voda z nich je zvyčajne čistá a neobsahuje žiadne baktérie. Ak však podzemný vodný tok prechádza okolo ložísk železa, mangánu alebo iných látok, bude potrebné vyčistiť vodu pomocou filtra.

Čo treba urobiť, aby sme zistili, ktorý filter je pre nás najvhodnejší? Po prvé je potrebné vykonať kompletnú analýzu vody v certifikovanom laboratóriu. Taká analýza vody vás bude stáť okolo 30 €. Napríklad v laboratóriu VZlab sa tento rozbor nazýva 2a a stojí 30 €.. Ak chcete vedieť, či máte baktérie vo vode, musíte vykonať ďalšiu bakteriologickú analýzu. V laboratóriu VZlab sa táto analýza nazýva 2b a stojí 19 €. Akonáhle bude analýza kompletná, budeme mať k dispozícii všetky údaje a môžeme poskytnúť práve to zariadenie, ktoré potrebujete. Okrem toho je potrebné vyplniť náš dotazník, aby sme mohli vybrať zariadenie, ktoré vyhovuje vašim požiadavkám na spotrebu vody (počet ľudí, typ potrubia, miesto inštalácie atď.). Tieto dva dokumenty (dotazník a analýza vody) pomôžu našim odborníkom vybrať správnu súpravu pre filtráciu vody.

Čistenie vody v dome môžeme rozdeliť podľa účelu: na úžitkovú vodu a pitnú vodu.

Úžitková voda sa používa na umývanie a sprchovanie, na splachovanie toaliet, jako záhradný postrek a na iné technické účely. Úžitkovú vodu nie je vždy potrebné čistiť. Napríklad prítomnosť dusičnanov vo vode neohrozuje ľudské zdravie pri používaní na sprchovanie, ale taká voda sa nesmie piť. Alebo napríklad voda znečistená baktériami môže byť použitá na splachovanie toaliet, ale sprchovanie s takouto vodou nie je príliš príjemné a môže byť dokonca aj nebezpečné.

Pitná voda je potrebná na prípravu všetkých jedál a nápojov. Musí to byť voda v súlade s vyhláškou č. 252/2004 Z. z., ktorá stanovuje požiadavky na pitnú vodu. Zvyčajne sap re pitnú vodu inštaluje dodatočný filter pod kuchynský drez, ktorý zaručuje konzistentnú kvalitu pitnej vody.

Teraz preberieme jednotlivé etapy čistenia vody.

Mechanická filtrácia

Bez ohľadu na koncept čistenia vody, na prvom mieste vždy stojí vodný filter, ktorý zbavuje vodu od mechanických nečistôt. Ak je vaša voda silne znečistená mechanickými časticami, môže byť týchto filtrov niekoľko. Ako prvý v rade je najvhodnejší filter na hrubé mechanické nečistoty, napríklad filter Azud s filtráciou 130 mikrónov. Potom môže nasledovať 50 mikrónový preplachovací filter. Tieto filtre zadržiavajú silné mechanické nečistoty a predlžujú životnosť nasledujúcich filtrov alebo domácich spotrebičov, ktoré sú pripojené k zdroju vody. Posledným z týchto filtrov môže byť veľkokapacitný filter Gross s filtračnou vložkou na 20 mikrónov. Toto je štandardná odporúčaná zostava filtrov na filtrovanie mechanických nečistôt na vstupe do domu.

Preplachovací filter Aquafilter 10", prípojenie 3/4″

Preplachovací filter Aquafilter 10", prípojenie 3/4″

Jednoduchý 10” filter s odkalovacím ventilom a preplachovacou vložkou 50 mcr
USTM Classic Duo, 10", pripojenie 3/4"

USTM Classic Duo, 10", pripojenie 3/4"

Základná dvojitá predfiltrácia. Klasický dvojitý filter na zlepšenie kvality vody
Aquaphor BigBlue Solo 10, 20 mcr

Aquaphor BigBlue Solo 10, 20 mcr

Filter pomôže odstrániť z vody všetky mechanické nečistoty, väčšie veľkosti ako 20 mcr
Preplachovací diskový filter Azud modular 100, 1″, 130 mcr

Preplachovací diskový filter Azud modular 100, 1″, 130 mcr

Diskové filtre Azud predstavujú novú generáciu filtrov, ktoré nevyžadujú výmenu filtračných vložiek

Ďalším základným filtrom môže byť filter na odstránenie tvrdosti vody (vápnika a horčíka), filter na odstránenie železa a mangánu z vody. V tejto sekci môže byť taktiež použitý filter na odstránenie dusičnanov alebo jiných solí rozmístěných vo vode. Za správny výber filtru zodpovedá špeciálne vyškolený technik.

  • Akcia
-15%
Automatický zmäkčovač vody AquaLong Soft 2

Automatický zmäkčovač vody AquaLong Soft 2

Slúži na elimináciu vápnika a horčíka (celkovej tvrdosti vody). Použitie pre znečistenú vodu do hodnoty 6 mmol/l
  • Akcia
-15%
Filter na odstránenie železa a mangánu AquaLong Iron 2

Filter na odstránenie železa a mangánu AquaLong Iron 2

Odželezňovač AquaLong slúži na odstránenie železa (do 10 mg/l), mangánu (do 0,3 mg/l) a amónnych iónov z vody

Po odstránení všetkých nečistôt z vody, väčšinou ostáva odstrániť už len baktérie. UV lampu vyberáme s ohľadom na maximálny prietok vody, s ktorým môžeme v domácnosti počítať. Vypočítať to môžeme nasledovne: spočítajte všetky kohútiky, sprchy, toalety vo vašej domácnosti a vynásobte 7 (7 litrov za minútu je priemerný prietok vody v kohútiku). Týmto spôsobom zistíte ako výkonnú UV lampu budete potrebovať. Pri výbere UV lampy je dôležité mať na zreteli, že pred ňou musí byť nepodmienečne nainštalovaný filter na odstránenie mechanických nečistôt s pórovitosťou 5 mikrónov. V tomto prípade sa baktérie nebudú môcť "schovať" a budú zlikvidované. Taktiež je potřebné vedieť, že existujú špecifikácie na vodu, ktorú môžeme ošetrovať UV lampou. Voda nesmie byť tvrdá a nesmie obsahovať rozpustené železo alebo mangán. Tieto soli by sa mohli usadzovať na sklenenej trubici UV lampy a tým negatívne ovplyvňovať jej funkciu (nebude schopná osvietiť celý povrch vody).

VIQUA Sterilight VT1

VIQUA Sterilight VT1

UV lampa na dezinfekciu vody v jednom odbernom mieste, napríklad v jednom kohútiku. Max prietok vody - 0,2 m3/hod
VIQUA (Sterilight) VT4

VIQUA (Sterilight) VT4

Centrálna UV lampa na dezinfekciu vody v celom objekte (napríklad v rodinnom dome). Max prietok vody - 0,6 m3/hod
VIQUA (Sterilight) VH-150

VIQUA (Sterilight) VH-150

Centrálna UV lampa na dezinfekciu vody v celom objekte (napríklad v rodinnom dome). Max. prietok vody - 0,8 m3/hod
VIQUA VH-200

VIQUA VH-200

Nová alternatíva k VIQUA (Sterilight) S8Q. Prietok - 2,0 m3/hod

Potom ako sme vyčistili úžitkovú vodu, musíme získať ešte aj plnú vodu na varenie. To je vážný proces, ku kterému je potrebné pristupovať veľmi zodpovedne.

Problém je v tom, že obsah nečistôt vo vode zo studni sa môže zmeniť niekoľkokrát do roka. Pri pitnej vode je ale veľmi dôležitá stála kvalita, bez ohľadu na vonkajšie vplyvy. Analýzy vody sa vykonávajú denne a v závislosti od druhu dodatočných nečistôt sa používajú tieto alebo ďalšie metódy dodatočného čistenia, aby sme mali k dispozícii vždy čistú pitnú vodu. Bežne člověk nemôže denne kontrolovať kvalitu vody v studni. Z tohto dôvodu je výber filtra na pitnú vodu jednou z najdôležitejších rozhodnutí.

Naše skúsenosti ukazujú, že stála kvalita vody môže byť zabezpečená pomocou filtrov založených na báze reverznej osmózy. Sú to filtre, ktoré odfiltrujú všetko okrem H2O. V závislosti od veľkosti vašej kuchyne si môžete vybrať filter štandardnej veľkosti, alebo aj filter bez nádrže. Reverzná osmóza zaručuje trvalo vysokú kvalitu vody a to bez ohľadu na kolísanie kvality vody v studni.

Aquaphor Morion M (DWM 101-S)

Aquaphor Morion M (DWM 101-S)

Superkompaktná konštrukcia. Nie je potrebné čerpadlo. Skutočne čistá voda. Výmena filtračnej vložky za 3 sekundy
Aquaphor Morion M+UV (s UV lampou)

Aquaphor Morion M+UV (s UV lampou)

Superkompaktná konštrukcia. Nie je potrebné čerpadlo. Skutočne čistá voda. Výmena filtračnej vložky za 3 sekundy
Aquaphor Morion M+P (s pomocným čerpadlom)

Aquaphor Morion M+P (s pomocným čerpadlom)

Superkompaktná konštrukcia. Nie je potrebné čerpadlo. Skutočne čistá voda. Výmena filtračnej vložky za 3 sekundy
Aquaphor Morion M LUX (s UV lampou a čerpadlom)

Aquaphor Morion M LUX (s UV lampou a čerpadlom)

Superkompaktná konštrukcia. Nie je potrebné čerpadlo. Skutočne čistá voda. Výmena filtračnej vložky za 3 sekundy

Vzhľadom na to, že filtre na báze reverznej osmózy odstraňujú z vody absolútne všetky soli, obsahuje takýto filter, zvyčajne na poslednom stupni, filtračnú vložku na mineralizáciu. Táto vložka vracia do vody minerály nevyhnutné pre ľudské zdravie. A vaša voda bude nielen absolútne čistá, ale aj zdraviu prospešná.

Vyberte si z nášho katalógu presne tie filtre, ktoré potrebujete. Ak si nebudete vedieť dať rady, radi vám s výberom pomôžeme.

Radi vám ZDARMA poradíme s úpravou vody

Náš tím odborníkov je pripravený vám pomôcť pri výbere vhodného riešenia.
Vyplňte krátky formulár alebo nás kontaktujte.

232 784 714 každý všedný deň (9:00–18:00)